جدید
خانه / اخبار / بازتاب سبد کالا در رسانه های جهان

بازتاب سبد کالا در رسانه های جهان

بازتاب سبد کالا در رسانه های جهان
تأثیر طرح سبد کالا بر دیپلماسی؛
چه کسی مسؤول بی‌تدبیری و تمسخر ایرانیان توسط غرب است؟جای بسی تاسف است  دولتی که دم از تدبیر می زند اما امروزه در ایام سالگرد پیروزی انقلاب به جای شرکت  گسترده مردم در مراسم پیرو زی  جشن انقلاب باید  شاهد بعضی صف های طویل در جای جای این مملکت باشیم  اری  بعداز این همه سالهای مقاومت در برابر استکبار جهانی به رهبری مقتدرانه امام خامنه ای شاهد روزی هستیم دشمنان قسم خورده طبل شادی می زنند  اما ای کاش این صف ها منجر به … نمی شد.باسوادها اگر فکری نکنند خسارات جبران ناپذیری متوجه مملکت خواهد شد.
لازم است که بعد از این دولت به تبعات اقدامات و موضع‌گیری خود را در همه عرصه‌ها واقف باشد و با استفاده از افراد باسواد، با تدبیر، متخصص و عملگرا، به گونه‌ای اقدام کند تا مرتکب عملی خلاف مصالح ملی کشور نشود.
گروه سیاسی مشرق – با وجود اینکه بی نظمی و نابسامانی‌های صورت گرفته در توزیع سبد کالا و تشکیل صف‌های طولانی در مقابل فروشگاه‌های توزیع کننده، از جانب افراد و رسانه‌ها مورد نقد قرار گرفته است، اما عموم این نقدها یک بعدی و بدون توجه به جوانب مختلف این مسئله است. اثرات مخرب بی‌تدبیری دولت در توزیع سبد کالا تنها به داخل کشور محدود نمی‌شود بلکه در نگاهی همه جانبه، عرصه دیپلماسی کشور نیز متأثر از این اثرات مخرب خواهد شد.
تأثیر اجرای نادرست طرح سبد کالا بر دیپلماسی
چه کسی مسؤول بی‌تدبیری و ایجاد ناامیدی و ارسال تصویر زشت زننده از ایران به خارج است؟

اثرات داخلی بی‌تدبیری دولت

سردرگمی بسیاری از مردم برای اطلاع از نحوه اجرای این طرح، توزیع تبعیض آمیز و عدم اختصاص مکانهای مناسب برای توزیع که موجب تشکیل صف های طولانی در هوای سرد شد، اعتراض‌های گسترده مردمی را به دنبال داشت. نکته قابل توجه این است که افرادی که قبل از این اقدامات دولت دهم در پرداخت یارانه را “گداپروری” و در تناقض با “کرامت” انسانی مردم می نامیدند، اکنون سکوت کرده و هیچ اظهار نظری نمی کنند.

خدشه وارد شدن به کرامت مردمی که در صف طولانی برای دریافت کالا ایستاده اند قسمتی از خسارت های وارد شده در این طرح به مردم است؛ قسمت دیگر خبرهایی است که از جان باختن و مصدومیت هموطنان ما بر اساس ازدحام در صف‌های توزیع کالا به گوش می‌رسد.

تأثیر اجرای نادرست طرح سبد کالا بر دیپلماسی
چرا دولت با بی‌تدبیری مطلق، اسباب خوراک رسانه‌های بیگانه برای
مسخره کردن ایران و ایرانی فراهم کرده است؟

بی‌تدبیری دولت چه تأثیری بر دیپلماسی دارد؟

اما مسئله ای که در بین نقدهای مطرح شده در رسانه‌ها کمتر به آن پرداخته شده، اثرات مخرب اجرای نامناسب این طرح بر عرصه دیپلماسی و سیاست خارجی کشور است. توضیح این مسئله نیازمند مقدماتی است که در ادامه گفته خواهد شد.

اصلی‌ترین هدفی که هر دولتی در عرصه بین الملل و تعاملات خود با دیگر دولت‌ها دنبال می کند کسب منافع ملی است؛ هر دولتی که بتواند منافع بیشتری در تعاملات خود کسب کند موفق‌تر عمل کرده است. در این بین دولتهایی که در سطح بالاتری از قدرت و اقتدار ملی قرار گرفته اند، توان تأثیرگذاری بیشتری خواهند داشت و در رقابت با دیگر دولتها منافع و امتیازات بیشتری را کسب می کنند.

اما در جهان امروز قدرت و اقتدار ملی در واقعیت به تنهایی نمی تواند مؤلفه ای تأثیرگذار برای کسب امتیاز و منافع بیشتر باشد؛ آنچه که مهم است تصویری است که هر دولتی از خود به نمایش می گذارد. ممکن است دولتی در واقع مؤلفه های لازم برای قدرت و اقتدار درونی را داشته باشد اما نتواسته باشد این ذهنیت را برای دولت‌های دیگر ایجاد کرده باشد. چنین دولتی قادر نخواهد بود در ارتباط و تعامل با دیگر دولت‌ها به اهداف خود که کسب حداکثر منافع است برسد. اما بر عکس دولتی که با وجود نواقص و مشکلات، دست به تصویر سازی مناسبی از شرایط درونی زده باشد، در چانه زنی و مذاکرات دیپلماتیک موفق خواهد بود.

یکی از مصادیق قدرت و اقتدار ملی در جموری اسلامی اتحاد و همراهی مردم با دولت و استناد مذاکره کنندگان در مذاکرات و چانه زنی های دیپلماتیک به این مسئله است. “اینکه تحریم و مشکلات اقتصادی باعث نخواهد شد که مردم از درخواست خود برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای دست بکشند و این مردم هستند که از مسئولین دیپلماسی کشور پافشاری بر غنی سازی و حق هسته ای را مطالبه می کنند” این جملات و این تصویر سازی از مردم همواره یکی از پشتوانه‌های اساسی دیپلماتهای کشورمان در مذاکرات بوده است که نشانی از وجود اتحاد بین مردم و مسئولین برای طرف های دیگر مذاکره بوده و از درخواست های بی مورد برای گرفتن امتیاز بیشتر از ایران جلوگیری به عمل می آورد.

علاءالدین بروجردی رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قبل از این در مصاحبه ای با مشرق به این موضوع اشاره کرده بود و در مورد صحبت های خود به جک استراو در سفر هیات پارلمانی انگلیس به ایران گفته بود:

“غربی‌ها به این نتیجه رسیدند که ایران دارد کار خودش را می‌کند. تحریم‌ها واقعا تاثیرگذار نیست. ما با آنها مطرح کردیم که خب شما در مسیر از محل اقامت تا مجلس، اوضاع مردم را چگونه دیدید؟ آیا مردم برای برطرف کردن مایحتاج عادی خود در صف‌های طولانی جمع شده بودند یا حالت شهر، حالت عادی بود؟ تحریم عملا نه فقط تاثیر نگذاشت که موجب شکوفایی استعدادهای ملی و دانشمندان و جوانان ما شد.”

با این فرض صف‌های طولانی مردم برای دریافت کالا در شهرهای مختلف ایران در بین مذاکرات حساسی که بین ایران و ۱+۵ برقرار است پالس هایی برای طرف مقابل ایران ارسال خواهد کرد که به نفع ایران نبوده و دست مذاکره کنندگان را در مذاکرات آتی خالی خواهد کرد.

تصویری که از ایران به خاطر عدم تدبیر دولت در اجرای صحیح این طرح به غرب ارسال شد، ایرانی است با مشکلات فراوان اقتصادی که ناشی از تحریم هاست و ایران به دنبال رفع این تحریم ها در اولین فرصت خواهد بود؛ به خاطر همین ذهنیت، طرف غربی بیشترین امتیازات را از ایران طلب خواهد کرد. چرا که تصور می کند شکست مذاکرات هزینه زیادی برای ایران به دنبال دارد و دولت ایران از جانب مردم خود تحت فشار است. البته این مسئله به این معنا نیست که منکر وجود مشکلات اقتصادی در کشور شویم اما برای موفق بودن در مذاکرات و چانه زنی های دیپلماتیک لازم است که بهترین تصویر از دولت و جامعه ایران در ذهن طرف دیگر مذاکره ایجاد شود.

این موضوع بلافاصله مورد توجه دیپلمات های غربی قرار گرفت به طوری که وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا در جلسه استماع کنگره به طرح سبد کالا در ایران اشاره می کند و می گوید: ” شما در اخبار دیدید که ایران اخیرا به طور قابل مشاهده‌ای غذا بین مردم فقیر جامعه اش توزیع کرده تا نشان‌ دهد کاهش هدفمند و محدود تحریم‌ها تاثیر مستقیم بر مردم این کشور داشته است. همانطور که روحانی قول داده بود، این پول قرار است در جهات دیگری مصرف نشود.”

چه کسی مسؤول بی‌تدبیری و مسخره‌شدن ایرانیان توسط غرب است؟
تا چه زمانی بی‌تدبیری‌ها و بی‌سوادی‌های دولت یازدهم در مسئله داخلی و
سیاست خارجی باید به ضرر مردم تمام شود؟

عدم‌برنامه ریزی صحیح دولت برای اجرای صحیح این طرح که باعث ایجاد تصویر و ذهنیت نامناسب در بین طرف مقابل مذاکره شد، در کنار برخی موضع گیری های نامناسب مسئولین مبنی بر “خالی بودن خزانه” و “بدهی‌های فراوان دولت” در آستانه مذاکرات حساس ایران و ۱+۵ در یک راستا عمل می کنند.

برداشتی که طرف غربی از این اتفاقات و موضع گیری‌ها خواهد کرد این است که “دولت” و “مردم” از مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها به ستوه آمده‌اند و برای همین به دنبال برچیده شدن سریع این تحریم‌ها به هر قیمتی هستند؛ در صورتی که این تنها ذهنیتی است که ممکن است دیپلمات‌های غربی به دلیل برخی اشتباهات داخلی نسبت به ایران پیدا کنند و واقعیت این است که مردم و دولت در ایران علی رغم مشکلات اقتصادی موجود خط قرمزهایی دارند که از آن عبور نخواهند کرد.

برخی اقدامات و موضع گیری‌های ناشیانه و اشتباه در داخل می‌تواند تصویر و ذهنیتی از ایران برای دیگر کشورها ایجاد کند که با واقعیت مطابق نیست و تنها دست دیپلمات‌های ایرانی در مذاکرات را خالی می‌کند.

بنابراین لازم است که بعد از این دولت به تبعات اقدامات و موضع‌گیری خود در همه عرصه‌ها واقف باشد و با استفاده از افراد باسواد، با تدبیر، متخصص و عملگرا، به گونه‌ای اقدام کند تا مرتکب عملی خلاف مصالح ملی کشور نشود.

۲ نظر

  1. با سلام به پیشگاه امام زمان (عجل)و به روح پرفتوح امام راحل و شهدای عزیزمان
    سبد کالا نامی که امروزه ئر همه جا بر سر زبانهاست و نباید از بیگانگان توقع داشت که ملت رامسخره نکنند چونکه که حرکت مدبرانه دولت یازدهم با این همه ادعای تدبیر و تجربه ابرویی برای ملت نگذاشته هر چه فکر میکنم میبینم این کار فقط یک نوع کاسبی برای دولت بود چونکه سال گذشته به هر ایرانی مبلغ یک ماه یارانه عیدانه داده شد و شان و منزلت هیچ کس هم در صفوف طولانی پایمال نشد و مردم هم هر چه نیازشان بود تهیه کردند ولی امسال به مردم سبد کالا داده شد که مطمئننااگر بخواهیم خوش بین باشیم ۷۵درصد از مبلغی را که دولت اعلام میکند پول بابت این اجناس داده شده قیمت عمده با خرده خیلی فرق داره و مابقی این پول کجا خرج میشود خدا می داند تازه باید منتظر بود که در روزهای اینده دشمنان حضور پر رنگ مردم در روز ۲۲بهمن را هم به پای این حرکت بی تدبیر دولت خواهند گذاشت چگونه میتوانید جواب شهیدانی را بدهید که با قطره قطره خونشان عزت برای این کشور جمع کرده اند و شما اینگونه به بادش میدهید
    یاعلی مدد

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نشر نخواهد شد

امارگیر سایت