جدید
خانه / اخبار / ایران / خطبه نماز جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۱ به امامت آیت الله سید احمد خاتمی

خطبه نماز جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۱ به امامت آیت الله سید احمد خاتمی

خطبه نماز جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۱ به امامت آیت الله سید احمد خاتمی

خطیب موقت نماز جمعه تهران برگزاری موفق اجلاس سران جنبش عدم تعهد در ایران را نشانه انزوای آمریکا و اسرائیل در مجامع بین المللی عنوان کرد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، آیت الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران با اشاره به فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت امام صادق (ع) گفت: در مورد مقام عظیم ایشان دو مسئله مطرح است.

یکی امامت ایشان که همه ما افتخار می‌کنیم تحت امامت و ولایت ایشان قرار داریم و دیگری جایگاه علمی ایشان است که تمام دانشمندان شیعه و سنی بر صلاحیت علمی امام صادق (ع) تاکید دارند و خود را شاگردان علمی ایشان می‌داند.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: جا دارد در روز شهادت امام صادق (ع) تمام مسلمانان اعم از شیعه و سنی به میدان بیایند و تجلیل از مقام علمی امام صادق (ع) را تبدیل به نمادی از نماد‌های وحدت و تقریب شیعه و سنی کنند.

آیت الله خاتمی گفت: ان شاالله مردم عزیز ما نیز مانند قبل سنگ تمام خواهند گذاشت و روز تعطیلی شهادت حضرت امام صادق (ع) نیز برای حضور در مجالس عزای ایشان است.

وی در ادامه با اشاره به فرار رسیدن روز ۱۷ شهریور ماه سالروز کشته شدن مردم تهران توسط سربازان نظام ستم‌شاهی افزود: در این روز تهرانی‌های عزیز شاهد پر پر شدن گل‌های معطر خود توسط رژیم سیاه ستم شاهی بودند و در آن روز علاوه بر سر سپردگان این رژیم، نیروهای ضد اغتشاش اسرائیل هم به کمک آنها آمدند و فرزندان این مملکت را به خاک و خون کشیدند؛ گرچه با این کار گور خود را نیز کندند.

خطیب نماز جمعه تهران همچنین بااشاره به فرا رسیدن روز ۱۹ شهریور ماه سالروز شهادت اولین شهید محراب آیت الله مدنی گفت: حضرت امام (ره) تعابیری همچون سید بزرگوار، عالم عادل و معلم اخلاق در مورد ایشان به کار بردند.

آیت الله خاتمی به فرار رسیدن سالروز وفات مرحوم آیت الله طالقانی اشاره کرد و گفت: حضرت امام (ره) از ایشان به عنوان ابوذر یاد کردند که زبان ایشان همچون شمشیر مالک کوبنده بود.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری اجلاس غیر متعهد‌ها در تهران تاکید کرد: خوشبختانه در مورد اجلاس غیر متعهد‌ها اطلاع رسانی بسیار خوبی شد.

خاتمی با اشاره به ناراحتی امریکا و رژیم صهیونیستی از برگزاری این اجلاس در تهران گفت: آنها از چند ماه قبل کشورهای حاضر در این جنبش را به شرکت نکردن و یا شرکت در سطح پایین تطمیع می‌کردند اما در نهایت حدود یکصد و بیست هیئت از کشورهای مختلف و ۲۰ هیئت از سازمان‌های بین المللی در این اجلاس شرکت کردند.

آیت الله خاتمی گفت: روزنامه الاهرام در مورد این مسئله به خوبی به این نکته اشاره کرد که برگزاری این اجلاس در تهران خواب و خوراک را از اسرائیل گرفته است.

وی افزود: نکته بعدی در این خصوص این است که از مدت‌ها پیش رسانه‌های گروهی آمریکا این گونه تبلیغ می‌کردند که ایران در جامعه جهانی منزوی شده است اما این اجلاس نشان داد که ایران به هیچ عنوان منزوی نیست.

خطیب نماز جمعه امروز تهران ادامه داد: غیر متعهد‌ها دو سوم سازمان ملل را تشکیل می‌دهند و آمدن آنها نشان داد که آنکه منزوی است آمریکا و اسرائیل است. آنها تمام تلاش خود را برای عدم حضور این کشوها به کار گرفتند اما ناکام ماندند.

آیت الله خاتمی گفت: بر اثر تبلیغات دشمن، برخی از سران‌ کشورها فکر می‌کردند که ایران یک کشور به هم ریخته‌ای است که مردم آن به دلیل تحریم، قابلمه به دست به دنبال رزق و روزی خود هستند اما آنها آمدند و دیدند که ایران یک کشور با ثبات، آرام و متین است.

وی افزود: نکته بعدی، اعترافات قابل توجه نمایندگان استکبار است نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل که به ضدیت با ایران معروف است در سخنان به این نکته اشاره کرده است که تحریم‌ها هیچ تاثیری بر فعالیت هسته‌ای ایران نداشته است و یکی از رسانه‌های استکباری به این نکته نیز اشاره کرده که برگزاری این اجلاس سیلی محکمی به صورت تحریم‌ها بود.

خطیب نماز امروز نماز جمعه تهران در ادامه با اشاره به اینکه برگزاری این اجلاس انصافا کار بزرگی بود، تصریح کرد: استقرار یکصد و بیست هیئت از کشورهای مختلف جهان و پذیرایی از ۷ تا ۸ هزار میهمان با آداب و پروتکل‌های خود که حتی کوچکترین اهانتی به رئیس جمهور یک کشور میهمان نشود کار بسیار بزرگی بود و انصافا مردم و مسئولان همه پای کار آمدند.

آیت الله خاتمی گفت: قوه مجریه در خط مقدم این اجلاس همراه رئیس جمهور، وزارت امور خارجه و دیگر همکاران بسیار خوب کار کردند.

وی با تقدیر از نقش رسانه‌ها در پوشش این اجلاس گفت: رسانه ملی و رسانه‌های مکتوب نیز انصاف حق مطلب را ادا کردند.

خطیب امروز نماز جمعه تهران در ادامه با اشاره به نقش پررنگ رهبر معظم انقلاب در این اجلاس گفت: نطق بلند، مستدل و شجاعانه مقام معظم رهبری در افتتاحیه این اجلاس یک نقطه محوری بود.

وی ادامه داد: ضرورت تغییر در مدیریت ناعادلانه جهان و اینکه آمریکا به هیچ کشوری به جز رژیم صهیونیستی وفادار نیست و دشمن مشارکت سایر کشورها در عرصه جهانی است، ارائه راهکار عملی برای مسئله فلسطین شامل یک رای برای هر فلسطینی برآمده از عمق جان کشورها بود.

آیت الله خاتمی تصریح کرد: رئیس جمهور بنین نیز در سخنان خود به این نکته اشاره کرد که حضرت آقا در سخنان خود حرف دل ۵۳ درصد جهان را بیان کردند.

وی با اشاره به ۱۸ دیدار مقام معظم رهبری با سران کشورها در حاشیه این اجلاس افزود: این تعداد دیدار نشانه دغدغه ایشان برای تبلیغ پیام انقلاب بود و ایشان در دیدار با روسای جمهور هر کشور به تناسب آن رهنمودهای لازم خود را داشتند.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: به عنوان مثال نخست وزیر هند در مصاحبه‌ای که با یکی از روزنامه‌های هندی داشت نسبت به اطلاعات ایشان از کشور هند و مبارزات مردم این کشور ابراز تعجب کرد.

آیت الله خاتمی با اشاره به آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه نیز گفت: حوزه‌های علمیه اساسی‌ترین سرمایه یک ملت است و حافظ اعتقادات مردم محسوب می‌شود روز چهارشنبه نیز شورای عالی حوزه با رهبر معظم انقلاب دیداری داشتند که ایشان بر ضرورت توجه به کلام و فلسفه در کنار آموزش فقه تاکید کردند.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس خبرگان رهبری نیز افزود: اجلاس خبرگان رهبری یک متن و حاشیه‌ای دارد که متن آن انتخابات رهبری است که امیدوارم تا دهها سال نیازی به این انتخاب نباشد و سایه مقام معظم رهبری تا انقلاب حضرت مهدی(عج) تداوم داشته باشد.

خطیب امروز جمعه تهران ادامه داد: اما اجلاس خبرگان حواشی‌ دارد و نمایندگان مجلس در جلسه مطالبی را در خصوص مشکلات مردم بیان می‌کنند که به طور جدی مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

بنابراین گزارش آیت الله خاتمی در ابتدای خطبه دوم بر ضرورت معاد باوری و توجه به آن تاکید کرد.

پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران، پدر شهید اسماعیل کریمی از شهدای ۱۷ شهریور ۵۷ طی سخنان به مسایلی نظیر خاطرات جمعه سیاه و نحوه شهادت مظلومانه تعداد زیادی از شهروندان تهران به دست دژخیمان رژیم ستمشاهی پرداخت.

 

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نشر نخواهد شد

thesis editing services conditional formatting if formula paper editing services freelance website content writer english essay buy essay papers thesis proofreading lab report layout great speech writing paper writing write my essay purchase essay online