جدید
خانه / دینی و مذهبی / خاندان نور / احادیث / روایاتی که دلالت بر خاتمیت پیامبر دارد

روایاتی که دلالت بر خاتمیت پیامبر دارد

روایاتی که دلالت بر خاتمیت پیامبر دارد

الف – رسول اللّه (ص ) به على (ع ) فرمود : أ مَا تَرْضى أنْ تَکونَ مِنّی بمنزلهِ هارونَ مِن موسى ، إلاّ أنّهُ لا نَبیَّ بَعدی ولا سُنّهَ بعدَ سُنّتى ؟.

( صحیح بخارى , ج ۳ , ص ۵۸ و صحیح مسلم , ج ۲ ,ص ۳۲۳ )

آیا راضى نیستى که نسبت تو به من بمنزله هارون به موسى باشد الا اینکه پیامبرى بعد از من نیست . اى مردم پیامبرى بعد از من نیست و امتى هم بعد از شما نیست .

ب – ایها الناس انه لا نبى بعدى و لا سنه بعد سنتى . ( خصال , ج ۱ , ص ۳۲۲ )اى مردم قطعا پیامبرى بعد از من نیست و سنتى بعد از سنت من نیست

ج – رسولُ اللّه ِ صلی الله علیه وآله یا علیُّ، إنّ بِنا خَتمَ اللّه ُ الدِّینَ کَما بِنا فَتحَهُ ، وبِنا یُؤلِّفُ اللّه ُ بینَ قلوبِکِم بعدَ العَداوهِ والبَغْضاءِ .

– پیامبر خدا صلی الله علیه وآله : ای على! همانا خداوند دین را به ما ختم کرد، همچنان که آن را با ما آغاز کرد. با وجود ماست که خداوند دلهای شما را، پس از کینه ودشمنی، به یکدیگر پیوند والفت می دهد. الأمالی للمفید : ٢۵١ /۴

 

در قرآن آیات متعددی به طور مستقیم و یا غیر مستقیم دلالت دارد که دین پیامبر سلام (ص) دین و شریعت پایانی است و این آیین برای هدایت بشر تا روز قیامت است.
به عنوان نمونه:
– ” ان هو الا ذکری للعالمین ، این (رسالت ) چیزی جز یک یادآوری برای جهانیان نیست.” (۴)
– “و اوحی الی هذا القرآن لانذرکم به و من بلغ ، این قرآن بر من وحی شده است تا شما و تمام کسانی را که این قرآن به آنها می رسد بیم دهم.” (۵)
– ” ما کان محمد ابا احد من رجالکم ولکن رسول الله و خاتم النبیین ، محمد پدر هیچ یک از مردان شما نبوده و نیست ولی رسول خدا و خاتم پیامبران .” (۶)
– “و ما ارسلناک الاکافه للناس بشییرا و نذیراً و ما تو را جز برای همه مردم نفرستادیم ، تا آنان را به پاداشهای الهی بشارت دهی و از عذاب او بترسانی” (۷)
– تبارک الذی نزل الفرقان علی عبده لیکون للعالمین نذیراً، زوال ناپذیر و پر برکت است کسی که قرآن را بر بنده اش نازل کرد تا بیم دهنده جهانیان باشد. (۸)
– “قل یا ایها الناس انی رسول الله الیکم جمیعاً بگو: ای مردم من فرستاده خدا به سوی همه شما هستم. (۹)
– “هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهر، علی الدین کله، او کسی است که رسولش را با هدایت و آیین حق فرستاد ت آن را بر همه آیین ها غالب گرداند. (۱۰)
– “و ما هو الاذکر للعالمین، در حالی که این قرآن جز مایه بیداری برای جهانیان نیست.” (۱۱)
– “و انه لکتاب عزیز لایاتیه الباطل من بین یدیه و لا من خلفه تنزیل من حکیم حمید، این کتابی است قطعا شکست ناپذیر که هیچ گونه باطلی ، نه از پیش رو و نه از پشت سر به سراغ آن نمی آید. چرا که از سوی خداوند حکیم و شایسته ستایش نازل شده است.” (۱۲)
– با دقت در این به خوبی می توان فهمید که دین اسلام دین ابدی است، قرآن کتاب الهی برای هدایت بشر تا روز قیامت است و همیشه اعتبار و ارزش خود را حفظ می کند و به ویژه در آیه چلهم از سوره احزاب با صراحت تمام آمده است که پیامبر اسلام (ص) خاتم پیامبران است.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نشر نخواهد شد

امارگیر سایت