جدید
خانه / اخبار / سخنان احمدی نژاد در افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد تهران

سخنان احمدی نژاد در افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد تهران

سخنان احمدی نژاد در افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد تهران

متن کامل سخنان دکتر محمود احمدی نژاد بدین شرح است:

الحمدلله رب العالمین و الصلوه و السلام علی جمیع الانبیاء و المرسلین و علی خاتمهم و سیدهم محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یدیه

رؤسای محترم کشورها، رؤسای محترم دولتها، جناب آقای دبیر کل ، رئیس محترم مجمع عمومی سازمان ملل

وزرای محترم و رؤسا و اعضاء ‌محترم هیئت¬های نمایندگی، میهمانان عزیز، خانمها و آقایان

خداوند بزرگ را برای تشکیل این نشست مهم سپاسگزارم و از جانب ملت ایران حضور شما را در ایران- خانه خودتان- و در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد گرامی می¬دارم و از حسن اعتماد شما به ملت و دولت ایران و برادرتان قدردانی می¬نمایم.

یاد و خاطره بنیانگذاران فقید جنبش عدم تعهد مرحوم جواهر لعل نهرو از هند، جمال عبدالناصر از مصر، تیتو از یوگوسلاوی سابق، احمد سوکارنو از اندونزی و نکروما از غنا و همچنین همکارانی که در فاصله دو اجلاس اخیر از دنیا رفته¬اند رؤسای جمهور فیلیپین، نیجریه، غنا و رهبر کره شمالی و رئیس جمهور اسبق الجزایر و همچنین رئیس جمهور و نخست وزیر شهید ایران آقایان رجایی و باهنر که در چنین روزهایی ۳۱ سال قبل توسط تروریست¬ها به شهادت رسیدند را گرامی می¬دارم و از حضار می¬خواهم که بایستند و با یک دقیقه سکوت برای آرامش روح آنان دعا کنند.

از کشور مصر و جناب آقای مرسی رئیس جمهور محترم به خاطر تلاش¬های سازنده در دوره مدیریت جنبش صمیمانه سپاسگزارم.

از مقام معظم رهبری برای حضور در اجلاس و سخنرانی ارزشمندشان تشکر می¬نمایم.

همکاران عزیز

گرد هم آمده¬ایم تا با بررسی شرایط و روند تحولات برای ساختن آینده بهتر برای ملت¬هایمان و برای جامعه بشری هم اندیشی و اقدام نمائیم.

شک نداریم که همه ما و بلکه همه ملتها از وضع موجود ناراضی¬اند.

هنوز آرزوها و آرمانهای تاریخی و مشترک بشری یعنی رفع فقر، تبعیض، تهدید، تحقیر، جنگ¬ و کینه¬ورزی¬ و استقرار زندگی سعادتمند سرشار از زیبایی و عشق و نشاط و سلامت در سایه عدالت و آزادی و کرامت و صلح پایدار فرصت تحقق مناسب پیدا نکرده است.

صدها سال پی در پی رنج نوع انسان و ملت¬ها ادامه یافته است و در دوره اخیر پس از عبور از برده¬داری و استعمار، مشابه همان شرایط اما به شکلی دیگر بر سر ملت¬ها سایه انداخته است.

لطفاً ملاحظه فرمائید:

– بخش عمده ثروت و مراکز اصلی اقتصادی جهان در اختیار چند گروه سرمایه¬دار از چند دولت قرار دارد و اکثریت ملت¬ها در فقر به سر می¬برند و باید تاوان سوء‌ استفاده¬ها و سوء‌ مدیریت¬های آنان را بپردازند.

– قریب به اتفاق کشورهای سرمایه¬داری دارای بدهی¬های خارجی بیش از تولید ناخالص داخلی¬اند و این یعنی اینکه در واقع ورشکسته¬اند و به طور گسترده و بدون اجازه از منابع سایر ملت¬ها استفاده می¬کنند در حالی که خود آن ملت¬ها به این منابع نیازمندترند.

– با خلق دارائیهای کاغذی، تورم مستمر را به همه ملتها تحمیل و بدون زحمت ثروت آنها را تصاحب می¬کنند. برخی گزارش¬ها از ۳۲ هزار میلیارد دلار خلق دارائی کاغذی توسط دولت امریکا حکایت دارد.

– اکثر معادن غنی و اصلی افریقا و آمریکای لاتین در اختیار چند شرکت وابسته به سرمایه¬داران جهانی است در حالی که مردم این مناطق از حداقل منافع این ثروت خدادادی نیز برخوردار نیستند.

– سازوکار اقتصادی حاکم بر جهان به گونه¬ای است که به طور سیستماتیک دائماً مشکلات چند دولت سرمایه¬داری به سایر کشورها و در مقابل ثروت آنان به آن چند کشور منتقل می¬شود.

– علوم و فنآوری¬های پیشرفته به صورت انحصاری در اختیار گروهی خاص است و در بسیاری مواقع به ابزار تحمیل اهداف سیاسی مبدل شده است.

– فرهنگ¬های بومی و انسانی که حاصل هزاران سال تلاش و مبتنی بر فطرت الهی انسانها و در عمق و مبانی، مشترک بین همه ملت¬ها و از زیبایی¬های جامعه بشری¬ است به طور سازمان یافته مورد هجوم گسترده قرار دارد تا با تحمیل بی¬هویتی زمینه تسلط بر ملت¬ها فراهم گردد.

– شخصیت زن و بنیاد خانواده در معرض انهدام قرار دارد و تلاش گسترده¬ای برای تحمیل نوع خاصی از زندگی بی¬هویت فردی و اجتماعی به همه ملت¬ها در جریان است.

– به لحاظ سیاسی، حقوق اساسی و استقلال ملت¬ها دائماً در معرض تهدید است و به بهانه¬های گوناگون کشورها اشغال می¬شوند. آشکارا با پیشرفت و اقتدار ملت¬های مستقل دشمنی و در برابر آن مانع تراشی می¬شود.

– فروش سلاح به عنوان تجارت پردرآمد امری عادی است و برای اینکه بازار سلاح پر رونق باقی بماند جنگ¬ها و اختلافات به ملت¬ها و کشورها تحمیل می¬شود.

– قاچاق انسان، کشت و توزیع مواد مخدر و تروریسم، آشکارا مورد حمایت و تقویت و گسترش قرار می¬گیرند.

– و بدین ترتیب صلح و امنیت پایدار را به آرزوی دست نیافتی مبدل کرده¬اند.

– روشن است که برای تشریح ابعاد خسارت¬ها و مشکلات و نابسامانی¬ها به وقت بیشتری نیاز داریم.

همکاران گرامی؛

– برای اصلاح این روند بارها و بارها عدالت¬طلبان و آزادی¬خواهان و مصلحان از جمله رهبران فقید جنبش عدم تعهد قیام کرده¬اند و خیزش¬های متعدد برپا شده و تلاش¬های فراوانی انجام

گرفته است.

– لیکن علیرغم آثار بسیار ارزشمند و مثبت این تلاش¬های مقدس، هنوز روند امور به طور اساسی به نفع ملت¬ها و در جهت عدالت و صلح پایدار تغییر نکرده است.

– سئوال مهم این است که علت کدام است؟ برخی اصرار دارند که فریبکارانه علت را به ضعف ملت¬ها نسبت دهند.

– آیا غیر از این است که علت عدم تحقق صلح پایدار و آرمانهای بشری را باید در مبانی اندیشه و عملکرد مدیریت حاکم بر جهان جستجو کرد.

– علیرغم تشکیل سازمان ملل که امیدهای فراوانی ایجاد کرد و همچنین تلاش¬های گسترده دلسوزان، مدیریت حاکم بر جهان مانع از آن بوده است که شرایط بهبود یابد و با استقرار صلح و امنیت پایدار زندگی بهتری برای مردم دنیا فراهم شود.

لطفا دقت فرمائید:

– مدیریت حاکم بر دنیا به عنوان عامل اصلی وضع موجود جهان در سده اخیر دارای دو ویژگی بسیار مهم و اثر گذار بوده است.

اول:انحصاری بودن

– بسیار روشن است که انحصار مدیریت بر مراکز اصلی قدرت و اقتصاد جهان در اختیار چند دولت خاص بلکه چند گروه سرمایه¬دار است.

– به طور مثال علیرغم حضور همه ما در صندوق بین¬المللی پول و بانک جهانی، فشارها و تحمیلات چند دولت خاص مانع از اعمال نظرات عادلانه و کارشناسیِ مدیران و کارشناسان مستقل این دو نهاد مهم می¬گردد به طوری که در عمل در بسیاری مواقع صندوق و بانک جهانی بالاجبار توجیه کننده سیاستهای یک جانبه و سودجویانه همان دولت¬ها می¬شوند.

– انحصار در مدیریت شورای امنیت نیز کاملاً روشن است.

– بعد از ۶۵ سال و علیرغم اذعان همه ملتها به حقوق حقه ملت فلسطین، رفتار شورای امنیت در عمل به تثبیت و گسترش اشغالگری و ظلم و جنایات رژیم جعلی و تحمیلی صهیونیستی منجر شده است.

– در افغانستان و عراق و پاکستان مردم به طور گسترده و سازمان یافته کشته می¬شوند و شورای امنیت توجیه کننده این وضع است. چرا که طرف اصلی این حوادث عضو دائم شورای امنیت با امتیاز ناعادلانه وتو است.

– کدام ملت مستقل توانسته است بدون نگرانی و یا دادن امتیاز، حقوق اساسی خود را با اتکاء‌ به شورای امنیت استیفا نماید.

– اصولاً چگونه می¬توان تصور کرد که با وجود امتیاز انحصاری وتو در دستان دولتهایی مثل آمریکا و انگلیس که همواره یک طرف تمام مناقشات بوده¬اند امکان عمل مستقل و عدالت¬مدار برای شورای امنیت باقی بماند. دولت¬ها و ملت¬های مستقل مرجعی برای احقاق حق خود ندارند. شورای امنیت حتی اختیارات مجمع عمومی را نیز تصاحب کرده و سلطه خود را بر آن تحمیل نموده است.

دوم: خودخواهی و سلطه طلبی

– همه می¬دانیم که حاکمان امروز بر جهان همان برده¬داران و استعمارگران دیروزند که با روش و شعارهای جدید بر مراکز قدرت و ثروت جهان مسلط شده¬اند بدون اینکه برنامه¬ها و روحیه سلطه طلبی و خودخواهی آنان تغییر کرده باشد.

– آنان خود را اصل و نژاد برتر و دیگر ملت¬ها را برده و نژادِ پست می¬شمارند.

– به خود اجازه می¬دهند با ایجاد اختلافات و درگیریهای قومی، نژادی و مذهبی منابع ملت¬ها را نابود و زمینه سلطه خود را بر آنان فراهم نمایند.

– خود را مجاز می¬دانند ملت¬ها را تحقیر و حقوق آنان را تضییع کنند و برای حل مشکلات اقتصادی خود جنگ راه بیندازند و کثیری از مردم جهان را قتل عام نمایند.

– به خود حق می¬دهند مانع پیشرفت سایر جوامع بشوند، ثروت ملت¬ها را تصاحب کنند و شخصیت و استقلال آنان را لگدمال نمایند.

– اینان حتی به مردم خود نیز رحم نمی¬کنند. وضعیت مردم امریکای شمالی و اروپا را مشاهده کنید.

– مردم در این کشورها اسیر چند حزب انحصاری و سلطه¬طلبند و فریاد آنها در اعتراض به

مدیریت¬های انحصاری و سلطه¬طلب به جایی نمی¬رسد.

– مبنای مدیریت اینان به جای گسترش محبت و عشق و علاقه به انسانها و ملتها، کینه¬ورزی بر آمده از خودخواهی و ترویج اختلاف و دشمنی در جهان است.

– اینان فقط و فقط به منافع مشروع و نامشروع خود می¬اندیشند و در اندیشه آنان ارزش¬های الهی و انسانی و از جمله عدالت، آزادی، کرامت انسانی و حقوق اساسی ملت¬ها فاقد اصالت و ارج بوده و باید قربانی سود و منافع نامحدود آنها شوند.

– معلوم است که این مدیریت به ضرر همه ملت¬ها و حتی خود آنان و ادامه‌ آن قطعاً ناممکن است.

– باید تغییر مهمی اتفاق بیفتد و شرایط به نفع انسان تغییر کند.

– باید برای برپایی دنیای جدید با سازوکارهای منصفانه، منطق فراگیر برمبنای همزیستی مسالمت¬آمیز و از طریق تفاهم و همکاری و مشارکت در تصمیمات مهم جهانی همگی

بپا خیزیم.

دوستان من

– در این راستا مهمترین موضوع و مسئله اصلی، مدیریت جهانی است که باید به طور مبنایی و اصولی اصلاح شود. والا اگر سال¬ها همگی بنشینیم و بدون اصلاح اساسی مدیریت حاکم بر جهان هزاران تصمیم کوچک و بزرگ خوب بگیریم و برای اجرای آنها تلاش نمائیم، دوره ما هم به سر خواهد رسید بدون آنکه تغییر اساسی و تعیین کننده¬ای اتفاق بیفتد.

– باید در مدیریت جهانی به نفع ملت¬ها و در جهت عدالت تغییرات اساسی صورت پذیرد.

– روشن است که مدیریت آینده باید دو ویژگی اساسی داشته باشد.

اول: عشق به ارزش¬های مشترک الهی و انسانی مانند عدالت، آزادی، کرامت انسانی، احقاق حق، احترام متقابل و مهرورزی به نوع انسان در سراسر جهان

همکاران گرامی

– بدون ترویج محبت و بدون مبنا قرار دادن عشق و جایگزینی دوستی به جای خودخواهی و سلطه طلبی در روابط بین انسانها، امکان استقرار صلح، آرامش، پیشرفت و رفاه وجود ندارد. برده¬داری، استعمار، چپاول و سلطه طلبی و جنگ افروزی حاصل خالی شدن قلب¬های عده¬ای معدود لکن قدرتمند از محبت و جایگزینی کینه و خودخواهی است.

– همه باید به دنبال ترویج دوستی و عشق باشیم و مدیریت جهانی باید در دست انسانهایی باشد که قلب آنان سرشار از عشق به انسانها و خوبیها و به عدالت و آزادی و کرامت انسانی است. کسانی که با غم ملت¬ها غمگین و با شادی آنان شاد باشند. همه را دوست بدارند و همه نیز آنان را دوست بدارند. به دنبال منافع شخصی و گروهی و حزبی و تسلط بر دیگران نباشند بلکه حقوق و منافع انسانها را بر هر امری ترجیح دهند.

و دوم:مشارکت همگانی در مدیریت

– تجربه نشان داده است انحصار در هر امری و مهمتر از همه در مدیریت جهانی فسادآور است.

– باید ساز و کاری طراحی شود که همگان در فضایی عادلانه و دلسوزانه و بر مبنای محبت و عشق در مدیریت جهان مشارکت نمایند. انحصار در مدیریت جهانی باید در هم شکسته شود.

– اگر همه در مدیریت مشارکت فعال داشته باشند امکان و فرصت تبعیض، تحمیل و سلطه¬گری به حداقل می¬رسد و فرصت برخورداری از امکانات برای همگان فراهم می¬آید.

حضار محترم

– واضح است که باید مبانی اندیشه و تعاملات اجتماعی از خودخواهی و سلطه جویی به عشق و محبت و تعامل بر پایه عدالت و احترام تغییر یابد. تحقق این آرمان بزرگ انسانی ماموریت من و شماست.

– این در واقع درمان ریشه¬ای دردهای چند صد ساله جامعه بشری و البته امری شدنی است.

– ما دارای توانمندیهای فراوان هستیم. می¬توانیم با مشارکت همگانی، سازوکارهای لازم از جمله مرجع داوری سیاسی، صندوق پول، بانک، بیمه و ساختارهای اقتصادی مستقل داشته باشیم و با ابداع روش¬های جدیدی از تجارت، مانند تهاتر، مبادله با ارزهای ملی و حذف سلطه ارز خاص از مبادلات جهانی، شرایط بهتری برای ملت¬هایمان فراهم نمائیم و بر سازوکارهای مدیریت جهانی تاثیر بیشتر و سازنده¬تری داشته باشیم.

– می¬توانیم در صیانت از فرهنگ¬مان و برای بالندگی جوانان و زنانمان برنامه¬های بهتری را به موقع اجرا بگذاریم.

– جنبش عدم تعهد برای تضمین استمرار وجودی و برای تسریع در دستیابی به اهداف بلند خود باید با بنیانگذاری و تاسیس نهادهایی از ظرفیت¬های جوانان و زنان برای شکوفایی جهانی جنبش بهره برداری کند.

– باور من این است که تحقق مدیریت مشترک جهانی که تضمین صلح پایدار بر اساس عدالت، آزادی و کرامت انسانی است خلاصه آرزوهای بنیانگذاران فقید جنبش عدم تعهد است. مسئولیت خطیری که اینک بر دوش یکایک ما سنگینی می¬کند.

– ظرفیت جنبش عدم تعهد و کشورهای عضو و ناظر بسیار گسترده است.

– جنبش می¬تواند نقش تعیین کننده در مناسبات جهانی به نفع اعضا و به نفع صلح و عدالت ایفا نماید.

– ما می¬توانیم با راه اندازی دبیرخانه موقت، نهادهای لازم برای سازماندهی و هم¬افزایی توان اعضا در زمینه¬های گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همکاریهای دو و چند جانبه برای ساختن دنیایی بهتر و استقرار صلح پایدار ایجاد نمائیم.

– جنبش می¬تواند به طور سازمان یافته به سازمان ملل و نهادهای وابسته در جهت اصلاح ساختار و رویکرد مدیریتی کمک شایانی بنماید.

– ملت بزرگ ایران با تجربیات فراوان تاریخی و توفیقات بزرگ در مواجهه با مشکلات و فشارهای ستمکارانه‌ قدرت¬ها آمادگی دارد تا در کنار شما و با مشارکت شما برای اصلاح مدیریت جهانی و استقرار مدیریت صالح در جهان همه ظرفیت¬های خود را بکار گیرد.

دوستان

– خوشبختانه در نقطه عطف تاریخی قرار داریم. نظام مارکسیستی برچیده شده و نظام سرمایه داری سلطه گر نیز به پایان راه خود رسیده و دوره تاریخی آن به سر آمده است. این حقیقت نشان از درستی تصمیم ملت¬های غیر متعهد است که با پیوستن به این جنبش انحراف تاریخی نظام¬های لجام گسیخته مذکور را تشخیص داده و مطرود دانستند.

– امروز روز ملت¬ها و روز باز تعریف و پیگیری آرمانهای اصلی جنبش عدم تعهد و برنامه ریزی برای تحقق همه آرمانها و اهداف انسانی است. بی¬تردید اگر از ظرفیت¬های این جنبش عظیم جهانی بهره کافی برده شود می¬توان روند گذر از شرایط موجود به دوره‌ جدید را با عافیت بیشتر، خسارت کمتر و مدت کمتری تدبیر کرد و فصل تازه‌ زیبایی را در افق جهانی پیش روی بشریت گشود.

– خوشبختانه اهداف ما در مدیریت مشترک جهانی همان آرمان مشترک انبیاء‌الهی و صالحان در استقرار عدالت و عشق و صلح پایدار در تمام گیتی است. خداوند بزرگ وعده داده است که روزی که ملت¬ها آماده بشوند و اراده کنند این آرمان بزرگ توسط موعود ملل، عاشق حقیقی انسانها و عدالت¬گستر حقیقی حضرت مهدی(عج) با همراهی حضرت عیسی (ع) و همه صالحان و عدالت طلبان و آزادی خواهان در جهان مستقر خواهد شد.

– لازمه رسیدن به آن دوران، عشق و همدلی، نگاه جهانی و همکاری و مدیریت مشترک و فعال همه ملتها و دولت هاست.

– این راه درست و در واقع تنها راه پیش پای بشریت امروز برای آزادی از دوران ستم و تباهی و درک روزگار رهایی و فردای روشن بشری است. راهی که صد البته مردان و زنان جهان به موازات فزونی آگاهی¬ها، مشتاقانه¬تر و استوارتر در آن گام خواهند گذاشت.

– این راه است. راه باز است و اکنون سرآغاز است.

– مجدداً از همه شما و همه کسانی که تلاش کردند تا این نشست بر پا و موفق شود سپاسگزارم و دست همکاری و برادری همه شما را به گرمی می فشارم و امیدوار به پشتیبانی و همکاری همه شما هستم.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نشر نخواهد شد

1
thesis editing services conditional formatting if formula paper editing services freelance website content writer english essay buy essay papers thesis proofreading lab report layout great speech writing paper writing write my essay purchase essay online