جدید
خانه / اخبار / سخن دوست(حجه الاسلام مومنی)هنگام تحویل سال)

سخن دوست(حجه الاسلام مومنی)هنگام تحویل سال)

سخن دوست(حجه الاسلام مومنی)هنگام تحویل سال)

حجه الاسلام مومنی

حجه الاسلام مومنی

در نوروز، دل های خود را به امام زمان(عج) نزدیک تر کنیم
حجت الاسلام والمسلمین مومنی، یکی از مهم ترین وظایف بندگان را در نوروز، تلاش در جهت نزدیک کردن قلوب به حضرت ولی عصر(عج) عنوان کرد.

۱۳۹۱ سه ش

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین مومنی، یکی از مهم ترین وظایف بندگان را در نوروز، تلاش در جهت نزدیک کردن قلوب به حضرت ولی عصر(عج) عنوان کرد.

به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام والمسلمین مومنی در مراسم تحویل سال جدید در این مسجد مقدس، با ذکر این مطلب که قدرت تعقل از بزرگترین نعمات الهی به بندگان است، اظهارداشت: این نعمت بزرگ را پیامبر درونی انسان نیز نامیده اند؛ با توجه به این همه فضایلی که برای قوه ادارات و عقل انسان بیان شده است، ولی نباید این مساله را نیز از نظر دور داشت که همین عقل نیز در برخورد با حواس دیگر، دچار تزلزل و خطا می شود.

وی افزود: یکی از اموری که از جانب پروردگار و بزرگان دین سفارش فراوانی به انجام آن شده است، استفاده از قوه تعقل به منظور محاسبه اعمال و نیات خوب و بد در هر لحظه از زندگی است؛ محاسبه نفس موجب سعادت و پیروزی انسان در عرصه زندگی است.

سخنران این مراسم با اشاره به اهمیت محاسبه اعمال و داشته های انسان در آستانه سال جدید، اظهارداشت: اگر در این محاسبه متوجه شدیم که داشته های معنوی ما در سالی که گذشت نسبت به سال پیش از آن کمتر است، باید خود را جزو خاسران  بدانیم و اگر دیدیم که این سرمایه های معنوی افزایش یافته است، پس می توانیم خود را در سالی که گذشته است، ثروتمند تر بیابیم و برای افزودن بر داشته های معنوی در سال جدید تلاش کنیم.

وی گفت: ملاک سنجش دارایی و نداری انسان، خداست؛ تنها با این ملاک است که می توانیم به این نتیجه برسیم که در زندگی خود تا چه مرحله ای جلورفته ایم و یا در چه پرتگاهی قرار گرفته ایم؛ اگر در این سالی که از عمر ما گذشت، بیش از آن که به فکر مادیات بودیم به فکر ارتقای روحی و معنوی و ترک گناهان بودیم، بدانیم که در عین ثروت مادی، در فقر شدید و گمراهی حقیقی به سر می بریم.

حجت الاسلام والمسلمین مومنی با اشاره به روایتی از امام جعفر صادق(ع) پیرامون عید نوروز، تصریح کرد: حضرت در این روایت می فرمایند که نوروز روزی است که خداوند، در آن روز از بندگانش عهد دین داری گرفته است پس باید در این روز به فکر تقویت باورهای دینی و تجدید عهد با پروردگار باشیم؛ خوشبحال کسانی که آخرین عملشان در سال ۹۰، با دعا و زیارت و قرآن و توبه همراه بود.

وی افزود: استغفار و توبه حقیقی اولین و مهم ترین عملی است که باید در ابتدای سال جدید انجام دهیم به نحوی که فکر بازگشت به گناهان قبلی نیز به ذهنمان خطور نکند؛ از بین بردن اختلافات و آشتی با افرادی که ممکن است در این سال و سال گذشته کدورتی میان ما بوجود آمده باشد، از مهم ترین کارهایی است که هر مومن در چنین روزهایی باید انجام بدهد.

حجت الاسلام والمسلمین مومنی با ذکر این مطلب که محاسبه اعمال عبادی و میزان سنجی آن برای جبران مافات، از مهم ترین وظایف مومنان در چنین روزهایی است، خاطرنشان کرد: در مقابل گناهان نیز باید چنین محاسبه ای داشته باشیم و اگر گناهانی گریبان ما را گرفته اند، باید با شناسایی ریشه های آن به درمان و از بین آن محرمات و گناهان که وجود ما را لکه دار می کنند بپردازیم.

وی گفت: اخلاص سنجی از دیگر محاسبه خلوص نیت در اعمال از دیگر وظایف مهمی است که هر یک از ما باید در زندگی داشته باشیم؛ باید هر لحظه دل های خود را با مهر امام زمان(عج) نزدیکتر کنیم؛ هر کسی که خود را بیشتر به خواسته های حضرت  نزدیک تر کند، بدون شک در دنیا و آخرت سعادت مند خواهد شد.

یک نظر

 1. سلام علیکم و رحمه الله
  سال نوتون مبارک . انشاءالله سال خوب و پر خیر و برکتی داشته باشید
  افتخار داریم به عرض برسونیم که با تلاش بسیار تونستیم یه بنر ۳در۵ تقریبا کامل آموزش روانخوانی و تجوید قرآن کریم توی این سایت تهیه و تدوین کنیم .
  البته غیر از این طرح مجموعه کاملی از آموزشهای تجوید و روانخوانی هم در سایت جمع کردیم که فقط کافیه در قسمت برچسبها روی جمله *** روخوانی و تجوید *** کلیک کنید
  از کلیه دوستان و همکاران و سروران عزیزم خواهشمندم مارو در انتشار این کار یاری فرمایند
  بنر آموزش روانخوانی و تجوید قرآن کریم
  http://www.anaammar.ir/post/825

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نشر نخواهد شد

امارگیر سایت