جدید

عشق جاودانه

عشق جاودانه

عشق پایدار و ناپایدار

 

عشق حیوانى، با بدن سر و کار دارد و ناپایدار است ، اما عشق الهى، چون یک طرف آن، حضرت حق است و در طرف دیگر، دل است، کشش حضرت حق، کشش بى‏نهایت است و وقتى در این دل تجلّى کند، به علت شایستگى صاحب دل و بر اثر کشش معشوق، عاشق مى‏شود. این عشق، همواره رو به افزایش مى‏رود و جایى براى نفرت و طلاق و جدایى براى او نمى‏گذارد. این شعله، همچنان اضافه مى‏شود تا وجود عاشق را به حقیقت معشوق تبدیل مى‏کند :

«اللهم أذِقْنا حَلاوَهَ وُدِّکَ»

همه دنیا و آخرت، در این محبت غرق است. در این عشق است که عاشق حق، نه دنیا مى‏خواهد و نه آخرت. ظاهرا این سخن از پیامبر  صلى‏الله‏علیه‏و‏آله است که مى‏فرماید : این قلبى که نه طالب دنیا است و نه طالب عقبى، بلکه طالب مولا است و معشوق هم چون همه کاره عالم است، عاقبت به همه عالم مى‏گوید: مطیع عاشق من و مِلک او باش.

 

امیرالمؤمنین  علیه‏السلام مى‏فرماید : گفتار، نشان دهنده وضع باطن است. این گوینده باید مزه عشق را چشیده باشد. بعضى از این اشعار، حکمت الهى است و با دل کار مى‏کند. پیامبر صلى‏الله‏علیه‏و‏آله مى‏فرماید : گنج‏هایى زیر عرش خدا هست که کلید آن‏ها زبان شعراى حکیم است. این کار دل است که انسان واقعا خدا را از درون باور کند راه آن پس از بعثت پیامبر تا قیامت، کتاب عشق حضرت حق، یعنى قرآن مجید است. این عشق، از آن راه برقرار مى‏شود.

پایگاه عرفان

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نشر نخواهد شد

امارگیر سایت