جدید
خانه / تازه / فضیلت دعای افتتاح

فضیلت دعای افتتاح

فضیلت دعای افتتاح

رمضان و « افتتاح »

دعا

دعا

دعاهاى فراوانى براى این ماه وارد شده است. تنها در کتاب « مفاتیح الجنان » ، که گلچینى از دعاهاى منقول از معصومین علیهم السلام است ، دعاهاى بسیارى وارد شده است که شاید ما در طول عمر خود موفق نگردیم ، حتى براى یک بار ، همه آنها را بخوانیم ؛ چه رسد به دعاهاى دیگرى که در کتابهاى بزرگ ادعیه ، مانند « اقبال » سید بن طاووس و دیگر کتابهاى ادعیه نقل شده است ؛ مثلاً ، دعاهایى طولانى براى قرائت در بین نوافل ظهر و عصر ماه رمضان وارد شده است که ما حتى به خواندن اصل آن نافله ها نیز کمتر موفق مى‌شویم تا چه رسد به دعاهاى آن. اگر گاهى نیز موفق شویم دعایى بخوانیم روح دعا یعنى حضور قلبى که در هنگام خواندن دعا لازم است ، در ما وجود ندارد.

یکى از دعاهاى بسیار مناسب و پرمحتوا ، که براى قرائت در شبهاى این ماه وارد شده ، « دعاى افتتاح » (۱) است. این دعا از مضامینى عالى برخوردار مى‌باشد و مطالب آن به گونه اى است که به داعى مى‌آموزد که در هنگام دعا ، چه آدابى را باید رعایت کند و متوجه چه مسائلى باشد.

پی نوشت :

۱ـ علامه مجلسى در کتاب زاد المعاد مى‌نویسد : به سند معتبر ، از حضرت صاحب الامر علیه السلام منقول است که آن حضرت به شیعیان خود نوشتند که در هرشب ماه رمضان این دعا ( دعاى افتتاح ) را بخوانند که دعاى این ماه را ملائکه مى‌شنوند و براى صاحب آن استغفار مى‌کنند. مرحوم حاج شیخ عباس قمى نیز در کتاب هدیه الزائرین همین مطلب را تأیید کرده است.

سید بن طاووس در کتاب « اقبال » در ذکر اسناد ادعیه ماه رمضان ، سند این دعا را پس از ذکر یک سلسله از ناقلان ، از رجال معاریف ، از قول نصر السکونى آورده که گفت ، از ابوبکر احمد بن محمد بن عثمان بغدادى رحمه الله خواستم که بیرون آور براى من دعاهاى ماه رمضان را که ابوجعفر محمد بن عثمان ـ رضى الله عنه ـ یکى از نواب اربعه امام زمان علیه السلام به آنها دعا مى‌کرده است. پس بیرون آورد براى من دفترى را که جلد آن سرخ بود و من از آن نسخه اى نوشتم که از جمله ، « دعاى افتتاح » بود که توصیه شده بود خواندن آن در هر شب ماه رمضان و اضافه کرده بود : به درستى که این دعا را ملائکه مى‌شنوند و براى صاحبش استغفار مى‌کنند.

منبع : بر درگاه دوست ، ص ۹۷ تا ص ۱۰۱

 

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نشر نخواهد شد

thesis editing services conditional formatting if formula paper editing services freelance website content writer english essay buy essay papers thesis proofreading lab report layout great speech writing paper writing write my essay purchase essay online