جدید
خانه / اخبار / قضیه هواپیمای امریکایی در فرودگاه مهر اباد

قضیه هواپیمای امریکایی در فرودگاه مهر اباد

قضیه هواپیمای امریکایی در فرودگاه مهر اباد

حضور هواپیمـای آمریـکایی در مهـرآباد و اعتـراض شدید سیـد احمد خمینی | تلنگری به وضعیـت امروز

این روز‌ها بازار ارائه تحلیل‌های با آب و تاب درباره ارتباط و مذاکره میان ایران و آمریکا حسابی داغ است. هر روز روزنامه‌های خاص، تیتر یک خود را به این مساله اختصاص می‌دهند و حتی شب‌ها رویای دیدار…بعضی ها چنین القا می کند اگر پای رد امریکا در ایران باز شود اوضاع خوب می شود .

در این اوضاع شاید بد نباشد خاطره‌ای را از مرحوم حاج سیداحمد خمینی در این زمینه با هم بخوانیم تا ببینیم کسانی که این روز‌ها بر طبل فرش قرمز پهن کردن در برابر کاخ سفید می‌کوبند، پا بر چه عرصه سست و بی‌فایده‌ای می‌گذارند.

تقی دژاکام، از خبرنگاران باسابقه روزنامه کیهان درباره یک دیدار با مرحوم حاج احمدآقا اینچنین روایت می‌کند  که وبگاه جوان انقلابی  امده .تقدیم می شود.

javanenghelabi-emam-2

فکر می‌کنم اواخر اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۹ بود و برای ویژه نامه‌ای که قصد داشتیم برای نخستین سالگرد پرواز امام خمینی تهیه کنیم، به سراغ حاج سید احمد آقا خمینی رفتیم. ضمیر جمع این فعل رفتیم هم بر می‌گردد به آقایان «مهدی نصیری» مدیر مسئول وقت روزنامه کیهان، «علی مطهری» که آنموقع بسیار جوان بود، من به عنوان خبرنگار این نشست و عکاس و راننده کیهان.

راس ساعت به حسینیه جماران رسیدیم و وارد اطاق سید احمد آقا شدیم. الان یادم نیست که در آن جلسه چه سوالاتی را مطرح کردم و چه پاسخهایی شنیدم و حال مراجعه مجدد به آرشیو را هم ندارم، اما از کل آن جلسه، برای من دو خاطره همیشگی باقی مانده است، یکی خاطره‌ای که سید احمد آقا از رفتار امام نقل کرد و خاطره عصبانیتی که آن روز داشت.

حاج سید احمد آقا در این جلسه (احتمالا در زمان ناهار) با حالتی که عصبانیت و خشم، مشخصه بارز آن بود بشدت به ورود یک فروند هواپیمای آمریکایی در فرودگاه مهرآباد تهران با آرم این کشور که ظاهرا نوعی کمک‌های معمولی برای زلزله زدگان را بار خود داشت، معترض بود و خطاب به آقای نصیری مدیر مسئول وقت کیهان گفت: من تعجب می‌کنم که چرا همه روزنامه‌ها و صدا و سیما نسبت به این موضوع ساکت هستند و هیچ موضعی نمی‌گیرند؟! حداقل از روزنامه انقلابی و خط امامی کیهان انتظار می‌رفت که در این موضوع وارد می‌شد.

در این هنگام آقای نصیری با تایید کامل اظهارات حاج سید احمد آقا، خطاب به او گفت: ما هم در این زمینه هم نظر شماییم و به همین دلیل پیش از آمدن خدمت شما مقاله صریحی در این باره نوشته‌ام که قرار است امروز عصر در کیهان به چاپ برسد.

آن روز با حاج عیسی، خادم امام خمینی که آن موقع در قید حیات بود، برای اولین بار به دیدن اطاق بسیار کوچک دیدارهای امام رفتیم و در کل بیت امام چرخیدیم و آن را از زوایای مختلف مشاهده کردیم. خبر این دیدار را‌‌ همان روز در کیهان کار کردیم و متن کامل مصاحبه را هم در ویژه نامه پُر و پیمانی که چند روز بعد، ضمیمه روزنامه منتشر شد کار کردیم.

۲ نظر

  1. با سلام و خسته نباشید خدمت حاج آقای سلمانزاده
    وب سایت خوب و مفیدی داشتید.فقط چند تا پیشنهاد دارم برای بهتر شدن:
    [خصوصی]

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نشر نخواهد شد

امارگیر سایت