جدید
خانه / تازه / کرامت نفس در نگاه قران

کرامت نفس در نگاه قران

کرامت نفس در نگاه قران

عزیز مصر شدن نتیجه کرامت نفس

 

در لغت آمده است که «کَرَم» یعنى جمع ارزش‏ها و «کریم» یعنى انسانى که همه ارزش‏ها را در خود جمع کرده است. وجود یوسف، از ارزش‏هاىimages انسانى و الهى پر بود. این کارى است که یوسف به اختیار خود کرده است که با به کارگیرى معنویات پدر، جد و جدّ اعلاى خود، عقل را کامل کرد، فطرت را روشن ساخت، روح را تقویت و نفس را تزکیه نموده، عمل را صالح و اخلاق را حسنه کرد. دلیل آن هم این است که عزیز مصر شده است. رفتار او با ملّت مصر، به ویژه با برادران خود که از
آنان کتک خورده و تحقیر شده است و او را در چاه انداخته‏اند، کریمانه است. اکنون که در یک مملکت بزرگ به قدرت رسیده است، پس از ورود ستم‏گران مى‏ گوید : پول کم خود را بدهید، من همه ظرف‏هاى شما را پر مى‏کنم. همه ظرف‏ها را پر کرد و به مأموران گفت : هر چه پول داده‏ اند، به آنها برگردانید. به آنها محبت کرد. روزى هم که شناخته شد، یعقوب به پسرش یوسف گفت : مى‏ خواهم با تو تنهایى ملاقات کنم که حتى مادرت هم نباشد. گفت : پسرم! مى‏ خواهم از زبان خودت بشنوم که سى سال پیش که تو را از دامن من جدا کردند، با تو چه کردند؟

یوسف گفت :

« عَفَا اللَّهُ عَمَّا سَلَفَ »

خدا از سى سال پیش برادران من گذشت کرده است. وقتى او گذشت کرده است، من چیزى ندارم که بگویم. پدر اصرار کرد که آنان چه کار کردند. یوسف گفت : جاده را باز کردند و من به سلطنت رسیدم. سخن دیگرى هم نگفت. این انسان، کریم است و این، کار یوسف است.

پایگاه عرفان

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نشر نخواهد شد

امارگیر سایت