جدید
خانه / اخبار / ۱۹ دی سرکوب قیام مردم قم

۱۹ دی سرکوب قیام مردم قم

۱۹ دی سرکوب قیام مردم قم
اینجاست که بازخوانی تاریخ، به ویژه تاریخ معاصر و نقش بیگانگان و شیطان بزرگ برای مستعمره کردن ملت ایران و تسلط آنان بر این کشور غنی و بزرگ و تاریخی، اهمیت به سزایی پیدا می کند

“خیبرآنلاین” – قیام ۱۹ دی مردم قم بی شک یکی از نقاط عطف در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) محسوب می شود.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی “خیبرآنلاین”، قیام ایثاگرانه ی مردم قم، اعم از روحانیون و بازاری ها، یکی از حلقه های مهم و اثرگذار در زنجیره ی پیروزی انقلاب اسلامی به حساب می آید.

براساس این گزارش، واکاوی حضور مردم در آن روز تاریخی از جهات مختلف مهم ارزیابی می شود و به جهت همین اهمیت، زنده نگهداشتن خاطرات مقاومت و پایداری مردم جهت پیروزی اسلام بر طاغوت، یکی از وظایف امروز نیروهای انقلابی است.

این نکته که با دست خالی هم می توان در مقابل زورگویان و دشمنان ملت ایستاد و به پیروزی رسید، یکی از مهمترین نتایج بازخوانی خاطرات روزهای فداکاری مردم در قبل از انقلاب است. در شهر علم و حماسه، قم مقدسه، با رسیدن اولین نسخه های روزنامه ۱۷ دی اطلاعات که در آن با قلم مستعار “رشیدی مطلق”، به بهانه ی آزادی واهی و سالروز کشف حجاب، به مرجع تقلید در تبعید ملت، امام خمینی(ره) جسارت شده بود، طلبه ها و سایر امت انقلابی، دهان به دهان و سینه به سینه خبر این توهین بزرگ را منتقل کردند و کار به جایی رسید که از شامگاه ۱۷ دی، تجمعات اعتراض آمیز روحانیون آغاز شد.

در روز ۱۸ دی، بازاری ها مغازه ها را بستند و به بیوت مراجع مراجع کردند و در روز ۱۹ دی، آیات عظام و علمای بزرگ قم، نمازهای رسمی خود را تعطیل کرده و حرکتی عظیم با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر معترض شکل گرفت که در نهایت، در چهارراه صفاییه قم (شهدای امروز) این اعتراض انقلابی به توپ بسته شد و مزدوران رژیم طاغوت، با تیر و تفنگ به جان ملت افتادند.

اگرچه در ظاهر، با جو خفقان ساواک، قیام مردم قم سرکوب شد اما پیام آن به سایر بلاد رسید و در تبریز، یزد، تهران، مشهد، جهرم، کرمان و… شهر به شهر مراسم یادبود شهدای قم برگزار شد که آخرین حلقه ی این زنجیره، پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ بود.

با این سیر سریع و گذرا بر قیام ۱۹ دی مردم قم، اولین نتیجه گیری آن است که در برابر سیاست تهدید و تحریم دشمنان در همیشه ی تاریخ، حتی با دستان خالی نیز می توان ایستاد و از قضا پیروز هم شد که این مقاومت و پیروزی، به وحدت ملی، انسجام حداکثری و فارغ شدن مردم از زرق و برق های دنیوی و خنده های شیطانی دشمنان وابسته است.

اما در ماجرای ۱۹ دی سال ۱۳۵۶ قم، یک نکته ی خاص وجود دارد که کمتر به آن پرداخته شده است و آن، نقش آمریکا و رییس جمهور آن، کارتر، در توهین به روحانیت و مرجعیت و همچنین به خاک و خون کشیدن مردم است.

براساس اسنادی که موجود است، در گزارشات سری درون ساواک، میان ماموران با رده های مختلف نوعی از تبادل نظر پیرامون ماجرای ۱۹ دی شکل می گیرد که در جمع بندی نهایی آن توسط یکی از ماموران رده بالای ساواک اینگونه آمده است: “شایع است بعد از مسافرت کارتر، دولت جهت سرکوبی طلاب و روحانیون مخالف، تعمدا مبادرت به درج این مقاله کرده تا بتواند مسببین آشوب اخیر در سراسر کشور را شناسائی و بازداشت کند”.

همانگونه که مشاهده می شود، در درون سیستم امنیتی رژیم منحوس پهلوی هم به این نکته اشاره شده است که سفر کارتر به ایران با خود پیام های مختلفی داشته است که از جمله ی آن، انتشار یک مقاله ی حساسیت برانگیز علیه روحانیت بود که نتیجه ی این اقدام، خروش نیروهای مخالف و شناسایی آن توسط رژیم حاکم و در نتیجه، قلم و قمع آنها بوده است.

بدین ترتیب، یکبار دیگر ردپای آمریکای جنایتکار در ایجاد بلوا در ایران و به جان هم انداختن مردم و همچنین، به خاک و خون کشیدن ملت مشاهده می شود.

اینجاست که بازخوانی تاریخ، به ویژه تاریخ معاصر و نقش بیگانگان و شیطان بزرگ برای مستعمره کردن ملت ایران و تسلط آنان بر این کشور غنی و بزرگ و تاریخی، اهمیت به سزایی پیدا می کند.

با تجریه ی قیام ۱۹ دی مردم قم و نقش آمریکا در آن می توان به برخی افرادی که این روزها برای خنده های شیطانی مستکبرین غش و ضعف می روند، نهیب زد که اگر شما برای حضور چند روزه ی واهی در قدرت، می خواهید خود را در آغوش شیطان بزرگ بیفکنید، اما ملت ایران بی صداقتی های آمریکا را در تاریخ ۱۰۰ ساله ی اخیر بارها و بارها لمس کرده اند و حتی جوانان باسواد ایران زمین، علاوه بر دشمنی های حال حاضر آمریکا، سوابق تاریخی جنایت های او را مورد مطالعه و واکاوی قرار داده اند و به این ترتیب، هرگز نخواهند گذارد رویاهای شوم شیطان بزرگ برای این مرز و بوم تعبیر شود.

قرآن کریم چه زیبا هشدار می دهد که ای اهل بصیرت، عبرت بگیرد…

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نشر نخواهد شد

امارگیر سایت